top of page

Badania

Tutaj przeczytasz o aktualnie realizowanych przeze mnie badaniach. JeÅ›li chcesz zapoznać siÄ™ z zakoÅ„czonymi już projektami badawczymi sprawdź moje CV. 

Fenomen niewidzialnych nierównoÅ›ci: bariery podmiotowoÅ›ci decyzyjnej kobiet odnoszÄ…cych sukcesy. 

Badania realizowane w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Edukacji, w ramach programu „PerÅ‚y Nauki”

(nr PN/01/0319/2022),

proj. pod nazwÄ…  „Kontinuum zależnoÅ›ci decyzyjnej awansujÄ…cych kobiet a posttransformacyjna autonomia podmiotowa.” 

O projekcie

Celem projektu jest analiza nierównoÅ›ci w alokacji spoÅ‚ecznej ze wzglÄ™du na pÅ‚eć w  Å¼yciu mÅ‚odych, odnoszÄ…cych sukcesy kobiet: specjalistek i przedsiÄ™biorczyÅ„. Badania wstÄ™pne wykazaÅ‚y, że kobiety z tej grupy internalizujÄ… patriarchalnÄ… strukturÄ™ spoÅ‚ecznÄ… i odczuwajÄ… ambiwalencjÄ™ zwiÄ…zanÄ… z realizacjÄ… lub próbÄ… odrzucenia tradycyjnych ról pÅ‚ciowych. Objawia siÄ™ to zespoÅ‚em negatywnych emocji takich jak poczucie winy, tzw. syndrom oszusta, przewlekÅ‚y stres i presja. NapiÄ™cie to – które okreÅ›lam jako niewidzialne nierównoÅ›ci – może być fundamentalnym źródÅ‚em dalszego podtrzymywania nierównoÅ›ci pÅ‚ci, co widoczne jest szczególnie w tej grupie badawczej: teoretycznie majÄ…cej wszelkie zasoby umożliwiajÄ…ce równouprawnienie. 
​
W ramach projektu badam ukryte aspekty doÅ›wiadczeÅ„ nierównoÅ›ci mÅ‚odych, odnoszÄ…cych sukcesy kobiet z Polski. W efekcie podjÄ™tego tematu badania leżą na przeciÄ™ciu socjologii pÅ‚ci,  nauk o organizacji i stosunkach pracy, psychologii spoÅ‚ecznej, studiów nad emocjami, badaÅ„ nad przywilejami strukturalnymi i nierównoÅ›ciÄ… oraz mobilnoÅ›ciÄ… w górÄ™. 
​
Stawiam pytanie jak odnoszÄ…ce sukcesy, pracujÄ…ce Polki opowiadajÄ… o swoich doÅ›wiadczeniach w zakresie radzenia sobie z upÅ‚ciowionymi oczekiwaniami dotyczÄ…cymi podejmowania decyzji, negocjacji różnych sprzecznych ról pÅ‚ciowych i życia osobistego? Ponadto badam, jaki wpÅ‚yw ma zinternalizowany patriarchat ma na ich zdrowie emocjonalne, dobrobyt oraz podtrzymywanie nierównoÅ›ci pÅ‚ciowych w Polsce? 
​
W centrum zainteresowaÅ„ badawczych leży 6 obszarów życia kobiet:

Zrzut ekranu 2023-12-16 o 19.04.36.png

Metody badaÅ„ 

Badania sÄ… realizowane z wykorzystaniem techniki diad prowadzonych z parami oraz zogniskowanych wywiadów grupowych z kobietami odnoszÄ…cymi sukcesy. 

​

 Realizacja projektu byÅ‚a poprzedzona badaniami wstÄ™pnymi (MEiN/2021/184/DIR/NN4), w ramach których przeprowadzono 32 wywiady biograficzne

Kim sÄ… kobiety sukcesu?

Zrzut ekranu 2023-12-16 o 19.15.26.png

Znaczenie projektu dla nauki

Na temat kobiet z wyższych warstw spoÅ‚ecznych, w tym tzw. kobiet sukcesu wciąż brakuje przekrojowych badaÅ„. DominujÄ…cy, także w Polsce, jest jednak paradygmat neoliberalny. Ta perspektywa koncentruje siÄ™ jednak na ekonomiczno-prawnych nierównoÅ›ciach, ze szczególnym naciskiem na brak dostÄ™pu do stanowisk kierowniczych, czy zarobki. W realizowanym projekcie badawczym kluczowym jest odejÅ›cie od perspektywy feminizmu neoliberalnego. Wynika to nie tylko z próby przeniesienia ciężaru badaÅ„ nad nierównoÅ›ciami kobiet z kwestii ekonomiczno-prawnych na zinternalizowane wzorce zachowaÅ„ i uwarunkowania emocjonalne, ale przede wszystkim przekonania o negatywnym wpÅ‚ywie i braku adekwatnoÅ›ci paradygmatu feminizmu neoliberalnego.

 

Nieliczne badania z socjologii pÅ‚ci i pracy, czy gender studies wskazujÄ… na bardziej zÅ‚ożony, hybrydalny obraz życia kobiet odnoszÄ…cych sukcesy, co stawia dotychczasowe definicje pod znakiem zapytania. 

​

Nowe formy nierównoÅ›ci wÅ›ród awansujÄ…cych kobiet stanowiÄ… ważnÄ… lukÄ™ wspóÅ‚czesnej nauki. Jej wypeÅ‚nienie jest koniecznie z powodów teoretycznych, metodologicznych, a także zwiÄ…zanych z praktykÄ… spoÅ‚ecznÄ… – rozpoznaniem problemów i sformuÅ‚owanie wskazówek w ramach aplikacyjnego wymiaru nauki. Kluczowym jest podjÄ™cie tego tematu w realiach polskiej struktury spoÅ‚ecznej, ponieważ patriarchat i nierównoÅ›ci nie majÄ… charakteru uniwersalistycznego, a zero-jedynkowa implikacja wyników badaÅ„ z innych kontekstów prowadzi do tworzenia fikcji (Butler, 2008, 46-48). W efekcie nierównoÅ›ci należy badać w konkretnym kontekÅ›cie kulturowym, etnicznym, politycznym, klasowym, czy rasowym, a w Polsce wciąż brakuje badaÅ„ nad tÄ… grupÄ… kobiet.

 

Badanie pozwoli wiÄ™c wypeÅ‚nić istotnÄ… lukÄ™ w dotychczasowych analizach nierównoÅ›ci oraz sformuÅ‚ować wskazówki dla praktyków.

Aktualności z realizacji badań

Opublikowane artykuły

Inne projekty badawcze

bottom of page