top of page
Szukaj

„Zmiany i zastoje – praca, płeć, ideologie i ich negocjacje” w ramach XIX Zjazdu Socjologicznego.  

  • Zdjęcie autora: Wiktoria Morawska
    Wiktoria Morawska
  • 10 mar
  • 2 minut(y) czytania

Wraz z Edytą Tobiasiewicz (WH AGH) ogromną przyjemność zaprosić do zgłaszania wystąpień📝 na grupę tematyczną  G64 „Zmiany i zastoje – praca, płeć, ideologie i ich negocjacje”,  w ramach XIX Zjazdu Socjologicznego.  

Proponujemy skrzyżowanie analizy pracy z płcią społeczno-kulturową, lub szerzej: intersekcjonalnie, z rasą 🌍, orientacją seksualną 🏳️‍🌈 i tożsamością płciową czy klasą ⚖️, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i instytucjonalnym. Interesują nas wystąpienia, które wnoszą wkład w teoretyczne i empiryczne rozważania o „zmianach i zastojach” 🔄 w obszarach, takich jak:


💡 1. DYSKURSY WOKÓŁ PRACY

Upłciowione ideologie pracy, w tym nowe formy podporządkowania i afirmacji pracy.

– Wstrzymywanie i pozorne przemiany we wzorcach płciowych, szczególnie w ramach dyskursów organizowanych wokół dominujących „męskich” wartości wydajności, zysku, podtrzymujących ekonomizację życia społecznego, politycznego (Biesecker i von Winterfeld, 2018; Fraser, 2012; Witmer, 2019).

– Produktywizacja kobiet jako „nowego podmiotu” feminizmu neoliberalnego, opartego na metryce rynkowej (Brown, 2016; Rottenberg, 2019).


💼 2. FUNKCJONOWANIE ORGANIZACJI

– Płeć a praca nieodpłatna w miejscu zatrudnienia (Kelan, 2022).

– „Zastoje” w normach płciowych w kontekście struktur rynkowych, gotowości organizacji i społeczeństw do wdrażania zmian strukturalnych.

– Rola płci społeczno-kulturowej w nowoczesnych przestrzeniach pracy (start-upy i organizacje high-tech, klastry, coworkingi, inkubatory, akceleratory).

– Polityki równościowe we współczesnych organizacjach pracy (rezultaty, okoliczności, zmagania, wdrożenia).

– Upłciowione mechanizmy nierówności w organizacjach (Mickey, 2019, 2022), w tym, w obszarze: A) mechanizmów społecznych (m.in. wpływ środowiska społecznego, kontekstów politycznych, dyskursów „anty-genderowych” (Acker, 1990), B) psychiki (w tym normatywne dopasowanie płciowe (Alegria, 2019), odtwarzanie upłciowionego statusu kobiet), C) ekonomii (segmentacja zawodowa). – Sploty uprzywilejowania i podporządkowania na prestiżowych, specjalistycznych czy wysokich stanowiskach w organizacjach.


✊ 3. PRAKTYKI PŁCIOWE, ZAWODOWE I OPÓR

– Praktyki negocjujące, strategie radzenia sobie, zarządzanie płciowością w miejscu pracy (Li, 2023).

– Płeć a indywidualne i kolektywne praktyki oporu wobec nierówności w organizacjach pracy. – Praktyki wykraczania, naruszania lub kwestionowania normatywnych modeli płci. – Refleksyjność oraz indywidualne (re)interpretacje płciowych praktyk w miejscu pracy.


📍 Więcej informacji o grupie tematycznej: https://zjazdpts.bialystok.pl/grupy-tematyczne/


Czekamy na Wasze zgłoszenia!


Polskie Towarzystwo Socjologiczne / Polish Sociological Association Wydział Humanistyczny AGH Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk Graduate School for Social Research Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie




 
 
 

Commentaires


©2023 by Wiktoria Morawska 

bottom of page